Założenia programowe
Olimpiada Przedsiębiorczości jest formą współzawodnictwa edukacyjnego, podczas którego oceniane są wiedza, umiejętności oraz postawy (w tym przede wszystkim szeroko rozumiane postawy przedsiębiorcze), a także wyrażające je zachowania przedsiębiorcze.
Cele
Celem głównym Olimpiady jest wzbudzenie oraz wzmocnienie zachowań przedsiębiorczych uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, poprzez realizację trzystopniowych zawodów XVIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, w roku szkolnym 2022/2023.
Cel główny zostanie osiągnięty poprzez następujące cele szczegółowe:
Ponadto istotną rolą Olimpiady jest zachęcanie młodzieży do studiowania na uczelniach ekonomicznych.
Metodyka
Przebieg poszczególnych etapów Olimpiady opiera się na metodach sprawdzających zarówno wiedzę, umiejętności, jak i postawy oraz formach zarówno indywidualnych, jak i grupowych.
Rodzaj stosowanych metod uzależniony jest od stopnia Olimpiady – im wyższy, tym większe nastawienie na sprawdzenie umiejętności oraz postaw.
I stopień Olimpiady – eliminacje szkolne (jednoetapowe)
II stopień Olimpiady – eliminacje okręgowe (dwuetapowe):
III stopień Olimpiady – eliminacje centralne (trzyetapowe):
Dwuetapowość II stopnia (eliminacje okręgowe) oraz trzyetapowość III stopnia (eliminacje centralne) Olimpiady Przedsiębiorczości, zakładająca, że w pierwszej części zawodnicy wypełniają test, w drugiej zaś stosowane są metody odwołujące się do umiejętności, postaw i zachowań przedsiębiorczych (zadanie sytuacyjne, prezentacja w interakcji z komisją oceniającą) ma zapewnić z jednej strony wysoce zobiektywizowaną formę sprawdzania wiedzy, z drugiej zaś umożliwić komisji ocenę umiejętności i postaw.
Zakres tematyczny
Zakres tematyczny Olimpiady jest zgodny z podstawą programową dla przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i rozszerzony o zagadnienia związane z hasłem przewodnim edycji.
Zakres tematyczny tworzą: blok stały oraz blok zmienny, związany z corocznie ustalanym hasłem przewodnim.
Stały blok tematyczny jest niezmienny dla wszystkich edycji Olimpiady i obejmuje – wynikające wprost w podstawy programowej przedmiotu podstawy przedsiębiorczości – następujące obszary:
Zmienny blok tematyczny ustalany jest corocznie dla każdej edycji Olimpiady i wiąże się z problematyką wynikającą z hasła danej edycji.
Hasło przewodnie XVIII edycji Olimpiady to „Biznes i zarządzanie”.
Rozszerzenia hasła zmiennego będą tożsame z obszarami tematycznymi ujętymi w podstawie programowej wprowadzanego przedmiotu o tej samej nazwie.
Oznacza to, że zostaną podane do publicznej wiadomości po publikacji stosownego rozporządzenia, tj. we wrześniu br.
Ewentualne opóźnienia legislacyjne nie mają wpływu na przebieg zawodów, gdyż pytania dotyczące hasła zmiennego włączane są w treści eliminacji okręgowych (marzec 2023 r.).
Alternatywnie uszczegółowienie hasła zmiennego będzie bazowało na projektach MEiN względem podstawy programowej ww. przedmiotu.
Jeżeli w analizie opłacalności przedsięwzięcia inwestycyjnego wskaźnik NPV...
inwestycja w badanym okresie...
inwestycja w badanym okresie...
inwestycja osiąga próg...
inwestycja wymaga 100 tys....